Правила о поријеклу установљена су међународним споразумима и законодавством Босне и Херцеговине
Поријекло робе је регулисано Привременим споразумом о трговини и трговинским питањима између Европске заједнице, с једне стране и Босне и Херцеговине, с друге стране и Протоколом 2. о дефиницији појма ''производи с поријеклом'' и начинима административне сарадње за примјену одредби овог Споразума између Заједнице и Босне и Херцеговине.
У зависности од поријекла робе одређује се царински третман робе. Поступак утврђивања царинске вриједности регулисан је одредбама Закона о царинској политици Босне и Херцеговине („Службени гласник БиХ“, бр. 57/04, 51/06, 93/08, 54/10 и 76/11) и Одлуком о проведбеним прописима Закона о царинској политици Босне и Херцеговине („Службени гласник БиХ“, бр. 63а/04, 60/06 и 57/08). Осим тога, Управа за индиректно опорезивање је донијела упутства о примјени и провођењу правила о поријеклу робе у преференцијалној трговини између Босне и Херцеговине и других земаља.
Постоје двије врсте поријекла: непреференцијално и преференцијално.
Непреференцијално поријекло робе дефинисано је члановима од 20. до 23. Закона о царинској политици Босне и Херцеговине, с циљем примјене Царинске тарифе БиХ и других мјера осим тарифних мјера утврђених прописима БиХ који регулишу посебне области у вези с трговином робом, те припреме и издавања увјерења о поријеклу робе.
Непреференцијална правила се користе за све врсте мјера трговинске политике као што су анти-дампинг царине и компензационе царине, трговински ембарго, заштитне мјере и мјере одмазде, ограничења количине, али и за неке царинске квоте, трговинску статистику, јавне тендере, означавање поријекла и тако даље.
Непреференцијално поријекло стичу производи у потпуности добијени у једној земљи и производи добијени у једној земљи који укључују материјале који нису у потпуности у њој добијени, под условом да су ти материјали прошли довољну обраду или прераду у тој земљи. Роба која је у потпуности добијена или произведена у једној земљи води поријекло из те земље. Под робом у потпуности добијеном у некој земљи подразумијевају се: минерални производи извађени унутар те земље, биљни производи убрани у тој земљи, живе животиње узгојене у тој земљи, производи добијени од живих животиња узгојених у тој земљи, производи добијени ловом и риболовом у тој земљи и др. За робу у чијој је производњи учествовало више земаља, сматра се да води поријекло из оне земље у којој је прошла завршну, суштинску, економски оправдану обраду или дораду у предузећу опремљеном у ту сврху, што је имало за резултат производњу новог производа или што је представљало битну фазу производње.
Преференцијално поријекло робе дефинисано је чланом 24. Закона о царинској политици Босне и Херцеговине. Правилима о преференцијалном поријеклу робе прописују се услови за добијање поријекла које роба мора да испуни, како би се примијениле преференцијалне тарифне мјере. Правила о преференцијалном поријеклу се одређују у склопу преференцијалних споразума које је БиХ закључила са одређеним земљама или групама земаља, а којима се предвиђа одобравање преференцијалног тарифног поступања.
У случајевима када двије или више земаља примјењују иста правила о поријеклу и имају узајамно склопљене споразуме о слободној трговини могућа је кумулација поријекла.
Билатерална кумулација се одвија између двије земље. То значи да произвођачи у обје партнерске земље могу да користе материјале и компоненте који потичу из друге земље као да су поријеклом из њихове земље и операције спроведене у једној земљи партнеру могу се посматрати заједно са активностима спроведеним у другој земљи партнеру, за стицање статуса производа с поријеклом у међусобној трговини.
Дијагонална кумулација се примјењује када учествује више од двије земље, под условом да све земље имају узајамно склопљене споразуме и да примјењују идентична правила о поријеклу. Дијагонална кумулација се примјењује и у случају када између три или више земаља, умјесто билатералних споразума, постоји мултилатерални споразум о слободној трговини који предвиђа такву могућност. У контексту Споразума CEFTA, кумулација подразумијева да се производи који су стекли статус поријекла у једној или више земаља могу користити са производима који имају поријекло у земљи без негативног утицаја на преференцијални статус коначног производа. Дакле, у случају кумулације, да би коначан производ стекао поријекло земље партнера поступци обраде или прераде извршени на производима са поријеклом у свакој од партнерских земаља не морају бити „довољна обрада или прерада“, али морају превазилазити „недовољне поступке обраде или прераде“, односно „минималне поступке“.
У складу са Протоколом о дефиницији појма "производи са поријеколм" и методом административне сарадње, производи са поријеколм из једне стране ће код увоза у другу страну имати повластице из Споразума уколико је поднесен један од сљедећих докумената:
- потврда о промету робе ЕУР.1 или
- изјава на фактури, коју увозник уноси на фактуру, доставница или било који други комерцијални документ који довољно детаљно описује производе о којима је ријеч и тако омогућује њихову идентификацију
Потврду о промету робе ЕУР.1 издају царинске власти стране извознице на писани захтјев извозника или, на одговорност извозника, његовог овлаштеног представника.
Изјаву на фактури може дати овлашћени извозник или било који извозник за било коју пошиљку која се састоји од једног или више пакета који садрже производе с поријеклом, чија укупна вриједност не прелази 6.000 евра.
Прописи о поријеклу робе
- Привремени споразум о трговини и трговинским питањима између Европске заједнице, с једне стране и Босне и Херцеговине, с друге стране (''Службени гласник БиХ'' – Међународни уговори, број 5/08)
- Протокол 2. о дефиницији појма ''производи с поријеклом'' и начинима административне сарадње за примјену одредби Споразума између Заједнице и Босне и Херцеговине (''Службени гласник БиХ'' – Међународни уговори, број 5/08)
- Споразум о измјени и приступању Централноевропском споразуму о слободној трговини (CEFTA 2006) („Службени гласник БиХ“ – Међународни уговори, број 9/07)
- Анекс 4 - Протокол о дефиницији појма „производи с поријеклом“ и начинима административне сарадње („Службени гласник БиХ“ – Међународни уговори, број 9/07)
- Закон о царинској политици Босне и Херцеговине („Службени гласник БиХ“, бр. 57/04, 51/06, 93/08, 54/10 и 76/11)
- Одлука о проведбеним прописима Закона о царинској политици Босне и Херцеговине („Службени гласник БиХ“, бр. 63а/04, 60/06 и 57/08)
- Упутство о примјени правила о поријеклу робе у преференцијалној трговини између Босне и Херцеговине и Европске заједнице („Службени гласник БиХ“, број 19/07)
- Упутство о провођењу правила о поријеклу у преференцијалној трговини између БиХ и Европске заједнице („Службени гласник БиХ“, број 46/09)
- Упутство о провођењу правила о поријеклу у преференцијалној трговини у оквиру Средњеевропског споразума о слободној трговини („Службени гласник БиХ“, бр. 95/07 и 17/09)
- Упутство о примјени правила о поријеклу робе у преференцијалној трговини између Босне и Херцеговине и земаља са којима су закључени билатерални уговори („Службени гласник БиХ“, број 19/07)
Више о актима који регулишу поријекло робе можете прочитати на страницама:
http://www.uino.gov.ba/
http://www.ec.еuropa.eu/taxation_customs/customs/customs_duties/rules_origin/index_en.htm
http://www.europa.eu.int/eur-lex/en/consleg/pdf/1993/en_1993R2454_do_001.pdf