СПОРАЗУМ О СТАБИЛИЗАЦИЈИ И ПРИДРУЖИВАЊУ И ПРИВРЕМЕНИ СПОРАЗУМ
У склопу Процеса стабилизације и придруживања, Босна и Херцеговина је потписала Споразум о стабилизацији и придруживању и тиме потврдила статус потенцијалног кандидата за чланство у Европској унији.
Споразум о стабилизацији и придруживању регулише политичке, економске и трговинске односе између БиХ и ЕУ.
Споразум обавезује уговорне стране да ће у прелазном периоду од шест година од ступања на снагу Споразума у потпуности остварити придруживање БиХ Европској унији. Од БиХ се очекују правне, институционалне и привредне реформе у складу са одредбама наведеним у Споразуму.
Двије главне обавезе које БиХ преузима потписивањем Споразума су успостављање подручја слободне трговине између БиХ и ЕУ и усклађивање постојећег законодавства БиХ са законодавством ЕУ, те његово ефикасно провођење.
Подручје слободне трговине ће се успоставити укидањем свих царина и количинских ограничења, са изузетком појединих пољопривредних и рибљих производа, те других мјера с једнаким ефектом, у међусобној трговини производима поријеклом из БиХ и ЕУ. Домаћи извозници ће имати слободан приступ тржишту ЕУ под конкурентнијим условима, јер ће укидањем царина и количинских ограничења моћи извозити у ЕУ више и по нижој цијени него до сада. С друге стране, укидање увозних царина на производе из ЕУ ће повећати конкуренцију на домаћем тржишту, што ће негативно утицати на произвођаче који су до сада пословали заштићени царинама и чија конкурентност није на нивоу новонасталих услова на тржишту.
Споразум, осим главног текста, обухвата седам анекса и седам протокола, којима се прецизирају обавезе у погледу трговине појединим врстама производа, државне помоћи, копненог саобраћаја, пословног настањивања и финансијских услуга, заштите права интелектуалног власништва, узајамне административне помоћи у царинским питањима и рјешавања спорова.
Споразум је потписан 16. јуна 2008. године, а ратификован Одлуком Предсједништва БиХ 6. новембра 2008. године. До завршетка процеса ратификације, Босна и Херцеговина примјењује Привремени споразум.
Привремени споразум, који је ступо на снагу 1. јула 2008. године, највећим дијелом уређује питања трговине и транспорта између ЕУ и Босне и Херцеговине.
Привременим споразумом је предвиђено да се у периоду од највише пет година, почевши од ступања на снагу овог споразума постепено успостави слободна трговина индустријским и пољопривредним производима.
Дефинисане су три групе индустријских производа за које ће либерализација бити остварена након периода од једне, три односно пет година. За производе који се не налазе на овим листама царине ће бити укинуте даном ступања на снагу споразума. Даном ступања на снагу Споразума, царине на сировине и репроматеријале се смањују на 50 % основне царине, док се на производе више фазе прераде царине смањују на 75%, односно 90% основне царине. Дефинисане су такође и групе пољопривредних производа за које ће либерализација бити остварена постепено. Укинуте су царине на живе животиње за узгој и приплод и на неке пољопривредне производе као што су тропско воће, зачини и неке врсте сјеменске робе.
Преузмите:
Привремени споразум
CEFTA
Централноевропски споразум о слободној трговини 2006 (CEFTA 2006) је трговински споразум између Босне и Херцеговине, Србије, Црне Горе, Македоније, Хрватске, Албаније и Молдавије, потписан у Букурешту 19. децембра 2006. године.
Процес либерализације тржишта и олакшавања трговине започео је потписивањем Меморандума о либерализацији и олакшавању трговине 27. јуна 2001. године у Бриселу. Споразум омогућава успјешну регионалну сарадњу, посебно економску и трговинску, као и лакше администрирање уговора, односно поједностављење уговорних односа.
У оквиру активности Пакта за стабилност Југоисточне Европе, а на основу Меморандума, закључена су 32 билатерална уговора о слободној трговини. Ступањем на снагу, CEFTA 2006 је хармонизовала ову мрежу билатералних уговора о слободној трговини, како би се побољшала транспарентност и њена ефикасна администрација.
За разлику од билатералних споразума, на основу којих се примјењивала само билатерална кумулација поријекла робе, CEFTA омогућава дијагоналну кумулацију, односно кумулирање поријекла робе више земаља у региону која ће имати статус домаћег поријекла. Сматра се да производ стиче поријекло оне земље у којој је извршена обрада или прерада, без обзира што садржи и материјале поријеклом из неке друге земље. Дакле, није потребно задовољити услове довољне обраде или прераде, него само да су поступци обраде или прераде већи од недовољних поступака обраде или прераде.
Споразум такође предвиђа могућност стицања поријекла ако су у производњи кориштени материјали поријеклом из ЕУ, земаља чланица EFTA-е (Исланд, Лихтенштајн, Швајцарска и Норвешка) и Турске. Међутим, ова кумулација може бити примијењена само под условом да:
- је у примјени преференцијални трговински споразум између земаља CEFTA и земаља EУ, EFTA, Турске
- да је производ стекао статус производа с поријеклом примјеном правила која су идентична оним утврђеним Протоколом о дефиницији појма „производи с поријеклом“ и начинима административне сарадње
- да су обавјештења о испуњености неопходних услова објављена у складу с њиховим властитим процедурама.
Споразумом су побољшани механизми за рјешавање спорова, те идентификације и укидања техничких баријера у трговини. Такође, у Споразум су укључене и одредбе о питањима инвестиција и модерне трговинске политике, као што су правила конкуренције и државна помоћ, јавне набавке, трговина услугама и заштита интелектуалног власништва.
Преузмите:
СПОРАЗУМИ БИХ
Босна и Херцеговина има потписане сљедеће билатералне споразуме:
- споразуме о трговинској и економској сарадњи (Египат, Индија, Катар, Кина, Пакистан, Пољска, Румунија, Русија, Швајцарска, Турска),
- споразуме о слободној трговини (Турска),
- споразуме о преференцијалној трговини (Иран),
- споразуме о заштити и унапређењу инвестиција (Албанија, Аустрија, Белгија, Бјелорусија, Чешка, Црна Гора, Данска, Египат, Финска, Француска, Грчка, Холандија, Хрватска, Индија, Иран, Италија, Катар, Кина, Кувајт, Литванија, Мађарска, Македонија, Малезија, Молдaвија, Њемачка, ОPEC, Пакистан, Португал, Румунија, Словачка, Словенија, Шпанија, Србија, Шведска, Швајцарска, Турска, Украјина, Велика Британија) и
- споразуме о избјегавању двоструког опорезивања (Алжир, Чешка, Хрватскa, Иран, Молдавија, Пакистан, Словенија, Шпанија, Србија и Црна Гора, Турска, Уједињени Aрапски Eмирати).
Више о наведеним споразумима можете сазнати на интернет страници
Министарства спољне трговине и економских односа БиХ и
Министарства финансија и трезора БиХ.
СПОРАЗУМИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
Влада Републике Српске је 2009. године, донијела Уредбу о регистру споразума и протокола о сарадњи Републике Српске са субјектима у иностранству („Службени гласник Републике Српске“, број: 73/09), којом се прописује успостављање и вођење Регистра споразума, протокола и меморандума о сарадњи, које Влада Републике Српске и републички органи управе закључе са овлашћеним субјектима у иностранству, ради успостављања и развоја регионалне сарадње.
У Регистру се налазе 72 споразума, протокола и меморандума о сарадњи, закључена од стране Владе Републике Српске, министарстава, републичких управа и републичких управних организација.
Издвајамо:
Споразум је потписан 13. априла 2010. године. Споразумом је предвиђена сарадња у области привреде (пољопривредној, прехрамбено-индустријској, индустријској, трговинској и туристичкој), заштите животне средине, науке и културе и другим областима.
Споразум је потписан 4. новембра 2008. године. Споразумом је предвиђена сарадња у области привреде, науке, културе, спорта и другим областима.
Споразум је потписан 9. априла 2010. године. Споразум је закључен с намјером да се ојача међусобна сарадња између институција и организација, које дјелују на територији Републике Српске и Устечке регије, у циљу унапређења привредно-трговинске, научно-техничке, образовне, културне и спортске сарадње.
Споразум је потписан 17. септембра 2007. године. Споразумом је предвиђена сарадња у трговинско-економским, научно-техничким и културним областима.
Протокол је потписан 7. јуна 2007. године. Споразумом је предвиђена сарадња у области пољопривреде, образовања, енергетике и туризма.
Протокол је потписан 11. јануара 2008. године, у циљу бржег економског и социјалног развоја, те успостављања сарадње и чврстих економских веза посебно у областима туризма, пољопривреде, руралног развоја и заштите околине.
Меморандум је потписан 11. новембра 2008. године и предвиђа јачање сарадње између Министарства за економске односе и регионалну сарадњу Републике Српске и Министарства привреде Баден Виртемберга, посебно кроз подршку бржем развоју предузетништва, тржишне привреде, пословне климе и др.
Споразум је потписан 15. јуна 2009. године. Споразумом је предвиђена субвенционисана куповина аутомобила по програму замјена старо за ново, субвенционисана куповина трактора, продаја намјештаја произвођача из Републике Српске на територији Републике Србије.
Протокол је потписан 15. септембра 2010. године. Протоколом је предвиђено унапређење сарадње на институционалном, економском пољу (пољопривредном, индустријском, саобраћајном, трговинском и туристичком), као и пољу заштите животне средине, здравствене заштите, науке и културе и другим областима које представљају интерес за стране потписнице. Истим је посебно дефинисано да ће стране доприносити унапређењу спољнотрговинске размјене и стварању повољних услова за инвестиције, затим организовати размјену специјалиста из различитих области, реализовати заједничке пројекте, организовати скупове, конференције и др.
Споразум је потписан 24. августа 2011. године. Споразумом је предвиђено унапређивање и проширивање узајамно корисне сарадње у сљедећим областима: привреда (индустрија, трговина, туризам, пољопривреда, саобраћај и друге привредне дјелатности), наука, технологија, култура, образовање, локална самоуправа, спорт, здравствена и социјална заштита и заштита животне средине. У циљу остваривања трговинско - економске сарадње, Споразум ће омогућити подршку закључивању уговора између привредних субјеката, који се налазе на територији Тернопиљске области и Републике Српске, подстицати оснивање мјешовитих предузећа, обезбјеђујући повољне услове за сарадњу између предузећа, која ће заједнички присуствовати изложбама и сајмовима, с циљем промовисања производа на међународном тржишту. Стране ће подстицати развој ефективних видова заједничке производне, научно-техничке и комерцијалне дјелатности, стварање и функционисање заједничких предузећа, као и стварање погодних услова за свестране везе правних лица, регистрованих на територији Тернопиљске области и Републике Српске, укључујући њихово учешће на међународним изложбама и сајмовима, размјену информација и друге видове сарадње. Стране ће подстицати јачање сарадње и успостављање веза између органа управе, привредних субјеката, установа и организација Тернопиљске области и Републике Српске.